Dziś jest Środa, 12 maja 2021 r. Obchodzimy imieniny: Pankracego, Dominika, Achillesa. Wszystkiego najlepszego!

Oficjalna strona internetowa Parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kopciach

Katecheza

12.04.2015 – Katecheza 190: Jak pielęgnować miłość w małżeństwie?

Podczas liturgii słowa związanej z sakramentem małżeństwa, często przywoływany jest „Hymn o miłości” św. Pawła. Brzmią wtedy, jakże dobrze znane słowa: „Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą, nie dopuszcza się bezwstydu, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego (…) Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma” (1Kor 13, 4-7).

Prawda zawarta w tekście natchnionym jest przez nowożeńców przyjmowana bez zastrzeżeń. Jednak proza życia sprawia, że tak pięknie opisana miłość może ulec zepsuciu. Dlatego małżonkowie muszą każdego dnia pielęgnować te uczucia, które doprowadziły ich przed Chrystusowy ołtarz aby przez sakrament zaprosić samego Boga do swojego życia. Aby ta miłość rozwijała się prawidłowo warto pamiętać o kilku ważnych zasadach małżeńskiego życia. Trzeba jednak mieć świadomość, że wymaga to wysiłku i właściwego myślenia. Jeśli małżonkowie uznają małżeństwo za coś naprawdę ważnego, za wartość, o którą warto i trzeba walczyć, jeśli wyrzucą ze swojego myślenia pojęcie rozwodu jako środka na rozwiązanie małżeńskich problemów, to mogą odnieść sukces w rozwijaniu swojej miłości.

Wśród najczęściej spotykanych rad można znaleźć następujące zasady: należy zacząć od uświadomienia sobie zagrożeń jakie mogą się pojawić w życiu małżeńskim. Następnie warto poznać i zaakceptować odmienność małżonka. Niech w patrzeniu na siebie dominuje myśl o tym co dobrego i ciekawego odkrywa się w swoim współmałżonku i nie pozwalać aby dominowały myśli o jego wadach i niedociągnięciach. I wiążąca się tym prośba aby nigdy publicznie nie krytykować współmałżonka a raczej podkreślać jego zalety i osiągnięcia.

Bardzo ważna jest umiejętność znalezienia dla siebie czasu, na rozmowę, na wspólny odpoczynek czy też wspólny urlop. Warto pytać siebie nawzajem w czym można zrobić sobie przyjemność i koncentrować się na tym co można uczynić dla współmałżonka a nie na tym czego on nie robi. I na koniec jeszcze jedna zasada – mianowicie – mąż i żona powinni mówić do siebie i o sobie z szacunkiem.

Pamiętając o tych kilku krótkich zasadach małżonkowie będą w stanie pielęgnować i rozwijać miłość w takim kształcie o jakim mówi św. Paweł w swoim „Hymnie o miłości”. Oczywiście nie zapominając o wspólnej modlitwie za siebie nawzajem i za swoją miłość.

DRODZY PARAFIANIE!

W związku z wprowadzonymi obostrzeniami sanitarnymi w naszym kościele może przebywać jednocześnie niewiele osób, nie licząc kapłana i służby liturgicznej. Zachęcam do skorzystania z transmisji nabożeństw w telewizji i w internecie.
Okazji mamy bardzo wiele.

Przypominam, że nadal obowiązuje dyspensa od uczestniczenia we Mszy świętej i możliwość przyjmowania Komunii Świętej duchowej. Umożliwiam także przyjmowanie Komunii Świętej w kościele poza nabożeństwami. Proszę zapoznać się z ogłoszeniami, programem adoracji i poświęcenia pokarmów wielkanocnych. Informacja o nabożeństwach w remizie w Płazówce znajduje się w ogłoszeniach.