Dziś jest Wtorek, 20 kwietnia 2021 r. Obchodzimy imieniny: Czesława, Agnieszki, Mariana. Wszystkiego najlepszego!

Oficjalna strona internetowa Parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kopciach

Katecheza

26.06.2016 – Katecheza 253 – Pojęcie nakazu Nagich Przyodziać w Nowym Testamencie

Ubiory w starożytności były bardziej proste i ubogie niż w naszych czasach. Codziennie używaną szatą w domu i przy pracy była tunika, rodzaj długiej koszuli, zwykle sięgającej aż do stóp. Gdy było zimno lub gdy udawano się w dalszą podróż, nakładano jeszcze płaszcz z grubszego materiału niż tunika.

Nie było wówczas fabryk. Materiały odzieżowe z wełny albo lnu tkano na ręcznych warsztatach, były więc drogie. Stąd nie wszystkich stać było na drugą tunikę na zmianę. Płaszcz zaś służył zwykle również jako przykrycie na noc. Ubodzy i niewolnicy niekiedy zadowalali się jakąś opaską na biodra. Prawodawstwo Mojżesza zabraniało brać w zastaw płaszcz, bo wówczas ubogi nie miałby się czym okryć w nocy (zob. Pwt 24, 10-14).

Jan Chrzciciel, zachęcając swych słuchaczy do uczynków miłosierdzia, mówi: „Kto ma dwie suknie niech się podzieli z tym, który nie ma” (por. Łk 3.11). Stąd wnioskujemy, że w czasach Chrystusa bywali tacy, którzy nie mieli żadnego odzienia poza jakąś przepaską na biodra. Dziś, gdybyśmy powiedzieli ludziom z Europy czy Ameryki: „Kto ma dwie koszule, niech jedną odda temu, który nie ma”, to by się roześmiali. Trudno byłoby bowiem znaleźć kogoś bez koszuli, a nawet tylko z dwiema. Biorąc jednak pod uwagę ubóstwo za czasów Chrystusa, zrozumiały jest Jego nakaz przyodziewania nagich, z taką mocą wygłoszony w opisie Sądu Ostatecznego: „byłem nagi a przyodzialiście mnie” (Mt 25, 36).

DRODZY PARAFIANIE!

W związku z wprowadzonymi obostrzeniami sanitarnymi w naszym kościele może przebywać jednocześnie niewiele osób, nie licząc kapłana i służby liturgicznej. Zachęcam do skorzystania z transmisji nabożeństw w telewizji i w internecie.
Okazji mamy bardzo wiele.

Przypominam, że nadal obowiązuje dyspensa od uczestniczenia we Mszy świętej i możliwość przyjmowania Komunii Świętej duchowej. Umożliwiam także przyjmowanie Komunii Świętej w kościele poza nabożeństwami. Proszę zapoznać się z ogłoszeniami, programem adoracji i poświęcenia pokarmów wielkanocnych. Informacja o nabożeństwach w remizie w Płazówce znajduje się w ogłoszeniach.