Dziś jest Sobota, 15 maja 2021 r. Obchodzimy imieniny: Zofii, Nadziei, Izydora. Wszystkiego najlepszego!

Oficjalna strona internetowa Parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kopciach

Katecheza

10.07.2016 – Katecheza 255: Starotestamentalne źródła nakazu: Podróżnych w Dom Przyjąć

Słowa „Byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie” (Mt 25,35) naznaczają całe dzieje Izraela. Gość przychodzący i proszący o dach nad głową przypomina Izraela i jego minioną historię obcego i cudzoziemca, który jest przechodniem na ziemi, o czym świadczą następujące teksty biblijne: „Przybysza, który się osiedlił wśród was, będziecie uważać za obywatela. Będziesz go miłował jak siebie samego, bo i wy byliście przybyszami w ziemi egipskiej” (Kpł 19,34; Dz 7,6);

„Usłysz, o Panie, moją modlitwę, i wysłuchaj mego wołania; na moje łzy nie bądź nieczuły, bo gościem jestem u Ciebie, przechodniem – jak wszyscy moi przodkowie” (Ps 39,13).

Ten przybysz potrzebuje przyjęcia, potraktowania z miłością, w imię Boga, który go miłuje (por. Pwt 10,18). Trzeba go obronić przed wielkimi przeciwnościami, a gospodarz nie będzie się wahał z naprzykrzaniem się przyjaciołom, jeśli nie będzie miał środków, żeby ugościć nieoczekiwanego przybysza (por. Łk 11,5 n.).

Wzorem szczodrego i sumiennego przyjęcia jest Abraham goszczący trzech przybyszów w Mambre. Jest to wzorzec wszelkiej gościnności (por. Rdz 18,2-8). Podobnie Hiob szczyci się gościnnością (por. Hi 31,31 n.), a sam Chrystus aprobuje troskliwość, którą Go otaczają (por. Łk 7,44-46). Gości też u uczniów z Emaus, którzy Go rozpoznają „przy łamaniu chleba’ (Łk24,13-33). Wszystkie te gesty gościnności wobec przybysza są konkretnym spełnieniem polecenia: „Miłość niech będzie bez obłudy! [ … ] Przestrzegajcie gościnności!” (Rz 12,9.13).

DRODZY PARAFIANIE!

W związku z wprowadzonymi obostrzeniami sanitarnymi w naszym kościele może przebywać jednocześnie niewiele osób, nie licząc kapłana i służby liturgicznej. Zachęcam do skorzystania z transmisji nabożeństw w telewizji i w internecie.
Okazji mamy bardzo wiele.

Przypominam, że nadal obowiązuje dyspensa od uczestniczenia we Mszy świętej i możliwość przyjmowania Komunii Świętej duchowej. Umożliwiam także przyjmowanie Komunii Świętej w kościele poza nabożeństwami. Proszę zapoznać się z ogłoszeniami, programem adoracji i poświęcenia pokarmów wielkanocnych. Informacja o nabożeństwach w remizie w Płazówce znajduje się w ogłoszeniach.