Dziś jest Środa, 12 maja 2021 r. Obchodzimy imieniny: Pankracego, Dominika, Achillesa. Wszystkiego najlepszego!

Oficjalna strona internetowa Parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kopciach

Katecheza

3.07.2016 – Katecheza 254: Oblicza postawy Nagich Przyodziać

Jak cię widzą, tak cię piszą, Tak mówi przysłowie. Dziś dla wielu dzieci jest ono gorzką rzeczywistością. Ktoś zauważył, że dzieci mające niskie poczucie własnej wartości koniecznie chcą nosić markowe ubrania. Przyodziać ich, oznaczałoby ukazać im ich prawdziwą wartość niezależną od noszonych ubrań. Kiedy ktoś odkryje swoją własną wartość, potrafi również cieszyć się ładnymi ubraniami, które podkreślają jego wewnętrzne piękno. Ubrania zdobią go, ale nie tworzą jego wartości.

Bycie nagim ma jeszcze głębszy sens. Ludzie czują się często obnażeni, gdy są publicznie krytykowani lub postawieni pod pręgierz opinii publicznej, gdy publicznie dyskutuje się o ich czynach, myślach i często je zafałszowuje. Nie mogą bronić się przed zarzutami kierowanymi pod ich adresem i nie mogą bronić się przed puszczanymi w obieg pogłoskami, w których nie ma ziarna prawdy. Jednak już sam fakt, że powstają pogłoski, powoduje, że człowiek staje się publicznie nagi. Okrycie kogoś takiego jest uczynkiem miłosierdzia. Zamiast obmawiać i wskazywać palcem na innych, o których mówi się rozmaite rzeczy, potrzeba odwagi, aby okryć tego człowieka, ochronić go, stanąć przed nim, być po jego stronie, nawet ryzykując, nawet narażając się na krytykę.

Poczucie wstydu zna każdy, kto czuje się obnażony przed innymi, kto nie może ukryć swego wnętrza przed innymi. Podczas chrztu otrzymujemy białą szatę. Ksiądz cytuje słowa św. Pawła z Listu do Galatów: „Bo wy wszyscy, którzy zostaliście ochrzczeni w Chrystusie, przyoblekliście się w Chrystusa” (Ga 3,27) Przez chrzest zostaliśmy przyodziani w świętą szatę· Jest to szata Bożej wspaniałości. Poprzez chrzest uczymy się postępowania z innymi ludźmi. W rytuale białej szaty uczymy się, żeby na drugiego człowieka spojrzeć tak, jak gdyby był ubrany w piękną szatę, w szatę Bożej wspaniałości. Miłość Boga jest jak szata, która nas chroni. I dlatego powinniśmy ludzi, którzy są nadzy i obnażeni, ubrać w szatę miłości, aby poczuli się okryci. Jednak aby otoczyć innych szatą miłości, musimy najpierw sami przyodziać szatę łaski. Św. Paweł wzywa chrześcijan w Liście do Kolosan: „Obleczcie się w serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość!” (Kol 3,12).

DRODZY PARAFIANIE!

W związku z wprowadzonymi obostrzeniami sanitarnymi w naszym kościele może przebywać jednocześnie niewiele osób, nie licząc kapłana i służby liturgicznej. Zachęcam do skorzystania z transmisji nabożeństw w telewizji i w internecie.
Okazji mamy bardzo wiele.

Przypominam, że nadal obowiązuje dyspensa od uczestniczenia we Mszy świętej i możliwość przyjmowania Komunii Świętej duchowej. Umożliwiam także przyjmowanie Komunii Świętej w kościele poza nabożeństwami. Proszę zapoznać się z ogłoszeniami, programem adoracji i poświęcenia pokarmów wielkanocnych. Informacja o nabożeństwach w remizie w Płazówce znajduje się w ogłoszeniach.