Dziś jest Sobota, 28 listopada 2020 r. Obchodzimy imieniny: Lesława, Zdzisława, Stefana. Wszystkiego najlepszego!

Katecheza

07.08.2016 – Katecheza 259: Nakaz „Więźniów Pocieszać” realizowany w życiu Kościoła

Święty Jan Chrzciciel, o czym wiemy, został uwięziony przez Heroda. Cieszył się szacunkiem i względami króla, dlatego uczniowie proroka mogli go odwiedzać i opowiadać o tym, co dzieje się w Izraelu. Szczególną radość sprawiały mu wiadomości o mesjańskiej działalności Jezusa. Sam Jezus przez jedną noc także znalazł się w więzieniu po swym aresztowaniu w Wielki Czwartek. Zaś po wniebowstąpieniu Chrystusa apostołowie wielokrotnie znajdowali się w więzieniu.

Wspomnijmy choćby aresztowanie św. Piotra przez Heroda Agryppę. Nie było nawet mowy o odwiedzinach. Wówczas apostoła odwiedza anioł, uwalnia z kajdan i wyprowadza z więzienia. Gdy zjawia się przed domem matki św. Marka i zaczyna pukać do drzwi, zgromadzeni tam chrześcijanie nie mogą uwierzyć w jego oswobodzenie. Wydaje im się, że to nie on, ale jego anioł (por. Dz 12. 1-17). Wszyscy apostołowie, nie wyłączając św. Jana, jedynego, który nie był męczennikiem wśród nich, przeszli przez więzienia.

Życie św. Pawła i pierwszych chrześcijan dostarcza materiałów na całe tomy o ich pobycie w więzieniu, a jednocześnie wiele pięknych świadectw o odwiedzaniu ich i udzielanej im pomocy. Za więźniów możemy uważać również chrześcijan branych w niewolę przez muzułmanów. Kościół zawsze służył im pomocą. Powstały nawet specjalne zakony, których zadaniem był wykup chrześcijańskich niewolników z rąk mahometan.

W związku z wprowadzonymi obostrzeniami sanitarnymi w naszym kościele może jednocześnie znajdować się 23 osoby