Dziś jest Środa, 12 maja 2021 r. Obchodzimy imieniny: Pankracego, Dominika, Achillesa. Wszystkiego najlepszego!

Oficjalna strona internetowa Parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kopciach

Katecheza

4.09.2016: Katecheza 262: Realizacja obowiązku Grzebania Umarłych na kartach Nowego Testamentu

Po ścięciu św. Jana Chrzciciela uczniowie zabierają jego zwłoki i urządzają mu pogrzeb. Jest to pierwszy pogrzeb wspomniany w Ewangelii św. Mateusza. Pogrzeb urządzają też Maria i Marta swemu bratu Łazarzowi. Chrystus odwiedza jego grobowiec i przywraca mu życie. Zanim to uczynił, wypowiedział przy jego grobie słowa, które obecnie powtarzamy na każdym pogrzebie: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, to choćby umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki” (por. J 11,25-26).

Słowa te, pełne nadziei, czynią śmierć chrześcijanina mniej smutną i odbierają jej tragizm.

Do jednego ze swych uczniów, który przed pójściem za Nim chciał pochować swego ojca, Chrystus mówi: „Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych” (por. Łk 9, 60). Sensu tych słów nie należy jednak odczytywać tak, jakoby Chrystus był przeciw grzebaniu zmarłych. Biblista Richard Gutzwiller, objaśniając ten fragment, tłumaczy, że proszącemu chodziło o opiekę nad starym ojcem aż do śmierci i pogrzebanie go, by potem, będąc wolnym od obowiązków rodzinnych, mógł towarzyszyć Jezusowi.

Gdy Maria podczas uczty w Betanii wylewa na nogi Jezusa drogocenny olejek, Chrystus broni ją przed zarzutem rozrzutności, co podnosi Judasz, tłumacząc ten czyn jako namaszczenie Go przed pogrzebem. Po swej męce i śmierci Jezus zostaje złożony w nowym grobowcu Józefa z Arymatei. Niewiasty zaś kupują wonne olejki, by po szabacie namaścić Jego ciało. Trzeciego dnia następuje radosne zmartwychwstanie. Jest ono symbolem i zapowiedzią naszego zmartwychwstania na końcu świata. Tą nadzieją żyli chrześcijanie prześladowani w pierwszych wiekach.

DRODZY PARAFIANIE!

W związku z wprowadzonymi obostrzeniami sanitarnymi w naszym kościele może przebywać jednocześnie niewiele osób, nie licząc kapłana i służby liturgicznej. Zachęcam do skorzystania z transmisji nabożeństw w telewizji i w internecie.
Okazji mamy bardzo wiele.

Przypominam, że nadal obowiązuje dyspensa od uczestniczenia we Mszy świętej i możliwość przyjmowania Komunii Świętej duchowej. Umożliwiam także przyjmowanie Komunii Świętej w kościele poza nabożeństwami. Proszę zapoznać się z ogłoszeniami, programem adoracji i poświęcenia pokarmów wielkanocnych. Informacja o nabożeństwach w remizie w Płazówce znajduje się w ogłoszeniach.