Dziś jest Niedziela, 13 czerwca 2021 r. Obchodzimy imieniny: Lucjana, Antoniego. Wszystkiego najlepszego!

Oficjalna strona internetowa Parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kopciach

Katecheza

02.10.2016 – Katecheza 266: Troska o znajomość Prawd Wiary

W wielu książeczkach czy starych „Małych katechizmach” można znaleźć formuły katechizmowe zatytułowane: „Główne prawdy wiary”. Należy jednak zauważyć, że „Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego”, które w „Dodatku” wylicza „prawdy nauki katolickiej” w ogóle nie zawiera tzw. „sześciu prawd wiary”. Mimo to w modlitewnikach są one nadal przedrukowywane i używane podczas przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej czy też do Sakramentu Bierzmowania.

Współczesna teologia w przybliżaniu prawd wiary odchodzi od tak sformułowanych treści z nią związanych, na rzecz analizy poszczególnych artykułów zawartych w Credo. Jednak nie wchodząc w szczegóły różnych dyskusji toczonych przez teologów należy mieć na uwadze fakt, że stare, wypróbowane metody utrwalania treści wiary mogą być i dziś z powodzeniem wykorzystywane w pracy duszpasterskiej. Ponieważ żyje całe pokolenie osób, które wspomniane prawdy „w nocy o północy” są w stanie wyrecytować. Zaznaczyć jednak należy, że trzeba dołożyć starań aby je poprawnie rozumieć.

Rozpoczynamy nowy cykl katechez, które będą przybliżały prawdy zawarte w „Wyznaniu wiary” odmawianym podczas codziennego pacierza, czy też podczas niedzielnej Mszy św. Niech pomogą nam one w poznawaniu Boga i budowaniu mocnej wiary przekładającej się na miłość naszych bliźnich.