Dziś jest Wtorek, 01 grudnia 2020 r. Obchodzimy imieniny: Natalii, Eligiusza, Edmunda. Wszystkiego najlepszego!

Katecheza

11.06.2017 – Katecheza 301 – Dlaczego tajemnica Trójcy Przenajświętszej nie jest zaprzeczeniem monoteizmu religii chrześcijańskiej?

Jedno z pierwszych, a zarazem najważniejszych objawień się Boga człowiekowi relacjonuje autor Księgi Wyjścia (3, 6 i nn.). Opowiada, jak Bóg objawił się Mojżeszowi w krzewie, który płonął, ale się nie spalał. W objawieniu tym ważne było ukazanie przez Boga swej natury: „JESTEM, KTÓRY JESTEM”. „JESTEM Bogiem ojca twego, Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka i Bogiem Jakuba” (Wj 3,6).

Bóg objawił też swemu ludowi wprost, że jest Bogiem Jedynym: „Słuchaj, Izraelu, Pan jest naszym Bogiem – Panem jedynym” (Pwt 6, 4). Monoteizm stał się podstawową cechą religii Izraela, otoczonego narodami wyznającymi wielobóstwo (por. KKK 20 l). Wiarę w jednego i jedynego Boga podzielają też chrześcijanie. Tę rzeczywistość wiary chrześcijańskiej starał się wytłumaczyć żyjący na przełomie II i III wieku wybitny obrońca wiary chrześcijańskiej – nazwany później ojcem Kościoła – Tertulian, który pisał: „Jeżeli Bóg nie jest jeden, to Go w ogóle nie ma”. Dla Tertuliana znaczyło to, że coś, co jest największe, nie może mieć równego. Określenie ,jeden” oznacza tu, że nie ma innego boga czy kilku bogów poza żywym, Jedynym Bogiem – Jahwe (por. KKK 228). Tym samym wiara w jednego Boga ukazuje pewną zasadę, przyczynę świata, ukazuje Boga, który nie musi rywalizować z innymi bóstwami i potwierdzać wobec nich swojej wyższości. Jest też odpowiedzią na wszelkie dualistyczne koncepcje, według których obok odwiecznie istniejącego dobra, istnieje odwiecznie również pierwiastek zła.

W związku z wprowadzonymi obostrzeniami sanitarnymi w naszym kościele może jednocześnie znajdować się 23 osoby