Dziś jest Środa, 16 czerwca 2021 r. Obchodzimy imieniny: Aliny, Benona, Anety. Wszystkiego najlepszego!

Oficjalna strona internetowa Parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kopciach

Katecheza

02.06.2019 – Katecheza: Jak często się spowiadać?

Jeśli mamy na sumieniu grzech ciężki, sprawa jest jasna – trzeba go wyznać niezwłocznie. Grzech ciężki oddziela nas od łaski Bożej. Nie można też wtedy w pełni uczestniczyć we Mszy świętej. W tej sytuacji spowiedź powinna być priorytetem.

Kościół zachęca jednak do spowiadania się nie tylko z grzechów śmiertelnych. Potwierdza to już samo przykazanie, które nakazuje spowiedź co najmniej raz w roku, niezależnie od tego, co akurat mamy na sumieniu. Wprawdzie grzechy lekkie gładzi Komunia święta, ale sakrament pokuty i pojednania jest także źródłem wielu łask: Mówi o tym Katechizm Kościoła Katolickiego. Czytamy w nim, że „wyznawanie codziennych win (grzechów powszednich) nie jest ściśle konieczne, niemniej jest przez Kościół gorąco zalecane. Istotnie, regularne spowiadanie się z grzechów powszednich pomaga nam kształtować sumienie, walczyć ze złymi skłonnościami, poddawać się leczącej mocy Chrystusa i postępować w życiu Ducha (Katechizm Kościoła Katolickiego, 1458).

Wielu świętych nie popełniało grzechów śmiertelnych przez dziesiątki lat albo nawet przez całe życie, a często się spowiadało. Pozostaje pytanie Jak często należy się spowiadać? To bardzo indywidualna sprawa. Dla niektórych wystarczy raz na miesiąc. Są jednak tacy co potrzebują częściej wyznawać swoje grzechy. Trudno ustalić konkretną częstotliwość czasową. Ważne jest jednak, aby spowiedzi nie odkładać.