Dziś jest Środa, 16 czerwca 2021 r. Obchodzimy imieniny: Aliny, Benona, Anety. Wszystkiego najlepszego!

Oficjalna strona internetowa Parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kopciach

Katecheza

14.07.2019 – Katecheza: Jaki strój powinniśmy ubrać do kościoła?

Jednym z elementów przygotowania do dobrego przeżycia Mszy św. jest godne ubranie. Doświadczenie życiowe podpowiada nam, że przez ubiór wyrażamy szacunek do osoby z którą się spotykamy. Wyobraźmy sobie sytuację, że ktoś zaprasza nas na swoje wesele a my idziemy na nie ubrani jak na plażę albo tak jak do codziennych obowiązków. Takie zachowanie oznaczałoby brak szacunku z naszej strony do zapraszających gospodarzy.

Wizyta w kościele to wizyta w budynku, którego gospodarzem jest Bóg. A obecność na Mszy św. to obecność na uroczystym spotkaniu z Bogiem. Powinniśmy zatem ubrać się na to spotkanie przynajmniej tak jak na audiencję u ważnej osoby, a ujmując ten problem w świeckiej perspektywie, jak na spotkanie u premiera czy prezydenta jakiegoś kraju. Jeśli nie potrafimy się u brać w godny strój na to spotkanie to może oznaczać brak naszego szacunku dla zapraszającego nas Boga.

Wiemy, że ludzie kulturalni potrafią przychodzić na spektakle teatralne, operowe czy koncerty w garniturze i stroju galowym. Każdy inny strój jest odbierany jako wyraz braku odpowiedniej kultury, obyczaju, czy wychowania. Czasami dobrze jest porównać taką wizytę w kościele do spotkania z samym królem czy prezydentem. Na podobne spotkania nikt nie przyjdzie w klapkach plażowych, w krótkich spodenkach, nie mówiąc o wyzywających mini spódniczkach, odkrytych ramionach, czy głębokich dekoltach. Z tego wynika, że tym bardziej należy zachować szacunek wyrażony w odpowiednim ubiorze wobec potężnego i miłosiernego majestatu Boga. Pamiętamy, że dawniej każdy miał specjalny świąteczny strój przeznaczony tylko na niedzielną msze świętą. Szkoda, że dziś zarzucono tę piękną tradycję.

Nasz ubiór w kościele to nie tylko manifestacja naszego szacunku dla Boga, ale również szacunku dla innych wiernych – obowiązek, który podpowiada nam przykazanie miłości. To również świadectwo naszej wiary, swoista ewangelizacja w stosunku do tych, którzy w niedzielę do kościoła nie trafili – przypomnienie im o tym katolickim obowiązku, o tym, że to jest niedziela – Dzień Pański.