Dziś jest Poniedziałek, 28 września 2020 r. Obchodzimy imieniny: Wacława, Tymona, Marka. Wszystkiego najlepszego!

Katecheza

08.09.2019 – Katecheza: Kto może w czasie liturgii Mszy Świętej czytać słowo Boże?

Zwyczaj czytania tekstów Pisma Świętego podczas liturgii został przez chrześcijaństwo przejęty z tradycji żydowskiej. Torę, czyli księgi prawa mógł w synagodze czytać dorosły Izraelita po ukończeniu 13 roku życia. Wiemy z Ewangelii, że również Pan Jezus czytał Pismo Święte w synagodze. Było to na początku Jego misyjnej działalności w Nazarecie.

Podano Mu wówczas księgę proroka Izajasza, z której Zbawiciel przeczytał tekst o oczekiwanym przez Izraelitów Mesjaszu i krótko go skomentował: „Dziś spełniły się słowa Pisma, któreście słyszeli” (Łk 4,16-21). Lektorzy w starożytnym Kościele czytali podczas Eucharystii Pismo Święte, ale go nie wyjaśniali. Czynił to zwykle przewodniczący zgromadzenia – biskup. Źródła historyczne podają, że za czasów papieża Korneliusza w III wieku w Rzymie było 521 lektorów, 46 kapłanów, 7 diakonów i 7 subdiakonów. Przy katedrach biskupich zakładano specjalne szkoły, które kształciły kandydatów na lektorów i kantorów. Dane tepokazują, że już w starożytnym Kościele funkcja ta była w szczególnym poważaniu wśród wiernych. W X w. lektorat zaliczono do jednego z mniejszych święceń, które należało przyjąć w drodze do sakramentalnego kapłaństwa i to wtedy lektorzy zaprzestali w zasadzie wykonywać swoją główną funkcję – czytanie Pisma Świętego.

Wraz z reformą liturgiczną zainicjowaną przez Sobór Watykański II przywrócono funkcję lektora. W Polsce lektorem ustanowionym na stałe może być chłopiec po ukończeniu 14 roku życia i po odpowiednim przygotowaniu, które powinno obejmować formację: ascetyczną, biblijną, liturgiczną i fonetyczną. Oczywiście mogą wykonywać funkcję lektora osoby nie ustanowione do tego na stałe: chłopcy, młodzieńcy, mężczyźni, dziewczęta i kobiety. Każdy jednak pełniący funkcję lektora powinien być pierwszym słuchającym słowa Bożego, jego obowiązkiem jest przygotowanie się do czytania, ma też mieć umiejętność poprawnego mówienia. Przekazywane przez niego słowo Boże powinno być: wiarygodne, sensowne, wyraźne, spokojne, naturalne i publiczne. Lektor powinien umieć nawiązać kontakt ze słuchaczami słowa Bożego i umożliwić im dialog z Bogiem.